Kamera IP zwana również kamerą sieciową to nowoczesne urządzenie monitoringu CCTV. Obraz przekazywany jest w jakości Full HD. Dostęp do kamery odbywa się za pomocą każdego mobilnego urządzenia z dostępem do Internetu.

Kamery to podstawowy element każdego monitoringu wizyjnego, obojętnie czy myślimy o instalacji monitoringu analogowego, czy monitoringu IP. Wybór i rodzaj kamery w systemie telewizji przemysłowej jest ściśle uzależniony od indywidualnych potrzeb. W dzisiejszym artykule postaram się wyjaśnić co to jest kamera IP i jakie są jej rodzaje. Zapraszam do lektury.

Kamera IP

Kamery IP są to cyfrowe urządzenia wizyjne z wbudowanym wideo serwerem . Transmisja danych i zarządzanie instalacją odbywa się poprzez sieć komputerową z protokołem IP. Kamery sieciowe posiadają swój własny adres IP służący do identyfikacji kamer w sieci LAN/WAN/Internet. Mówiąc prościej, sterowanie jak i pogląd z kamer odbywa się za pomocą Internetu. Rozwiązanie niezwykle praktyczne i komfortowe. Dostęp do systemu możemy uzyskać z dowolnego miejsca, potrzebne jest tylko urządzenie elektryczne z dostępem do Internetu.

Kamery sieciowe transmitują obraz w jakości HD lub Full HD, dzięki czemu uzyskujemy doskonały pogląd z kamer z wyszczególnieniem najdrobniejszych detali. Kamery IP z racji wykorzystania najnowocześniejszych technologii gwarantują idealną weryfikację osób czy sytuacji, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa monitorowanego obszaru.
Praktyczną rzeczą kamer sieciowych jest miejsce na kartę pamięci (SD lub microSD/SDHC/SDXC). Można na niej lokalnie archiwizować obraz i w razie potrzeby odtwarzać go zdalnie z poziomu przeglądarki internetowej.

Kamery IP posiadają również bardzo przydatne opcje BLC (BacklightCompensation – kompensacja światła tylnego) i HLC (HighlightCompensation – kompensacja światła reflektorów). Gwarantują prawidłowe funkcjonowanie kamery przy pomocy mocnych źródeł światła. Z kolei funkcja WDR(WideDynamicRange- szeroki zakres dynamiki) doskonale radzi sobie z mocno kontrastowymi scenami, czyli ze strefami zacienionymi bądź nadmiernie oświetlonymi.

Rodzaje kamer sieciowych i ich zastosowanie.

Kamery IP różnią się od siebie rodzajem obudowy, funkcjonalności i zastosowania. Do podstawowych kamer sieciowych zaliczamy:

  • Kamery stałopozycyjne– urządzenia posiadające stały korpus i obiektyw. Stała konstrukcja sprawia, że kamery są dobrze widoczne. Stosuje się je w miejscach, gdzie osobie monitorującej zależy, aby monitoring telewizji przemysłowej był widoczny dla osób obserwowanych.
  • Kamery kopułkowe– półkulista obudowa sprawia, że kamery doskonale nadają się do montażu sufitowego. Zaletą kamery jest duża dyskrecja prowadzonego nadzoru wideo. Przyciemniana szybka maskująca, kierunek prowadzonej obserwacji i jej niewielkie rozmiary rewelacyjnie sprawdzają się w miejscach, w których kamera powinna być praktycznie niezauważalna dla osób obserwowanych.
  • Kamery obrotowe– posiadają funkcje obrotu w poziomie i pochylenia w pionie, jak również dokonują różne zbliżenia. Kamery przystosowane do pracy w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w których zachodzi potrzeba śledzenia monitorowanych obiektów np. stadiony piłkarskie.
  • Kamery bezprzewodowe IP– transmitują obraz za pomocą bezprzewodowej sieci komputerowej WLAN. Nie wymagają prowadzenia przewodów elektrycznych, co sprawia, że instalacja jest łatwa i szybka.Swoje zastosowanie znajdują wszędzie tam, gdzie poprowadzenie kabli transmisyjnych jest niemożliwe lub bardzo ciężkie.

Prawidłowe funkcjonowanie systemu monitoringu wizyjnego jest ściśle uzależnione od prawidłowego doboru kamer. Monitoring IP to nowoczesny system z bogatą ofertą kamer idealnie dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdego z nas.

Polecane marki

Avtech
BCS
Beewell
easyCam
getfort
hikvision
kenik
miton
notis
procomm
satel
voltage

Ukryte menu