Kompleksowy system zabezpieczeń domu przed włamaniami, jest to sieć kamer wizyjnych lub czujek i sygnalizatorów antywłamaniowych zarówno współdziałających ze sobą, jak i działających osobno. Wybór systemu zabezpieczenia domu jest ściśle uzależniony od indywidualnych potrzeb danego domostwa. Systemy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa, ochrony majątku i mienia oraz zapobiegają wtargnięciu osób niepożądanych na teren posesji.

 

Dom jest szczególnym miejscem dla każdego z Nas. W nim znajduje się Nasza rodzina oraz wszystko na czym Nam szczególnie zależy. Dlatego właśnie coraz częściej uświadamiamy sobie, jak ważne jest bezpieczeństwo oraz ochrona domostwa. System zabezpieczenia przed włamaniami to w miarę tani i skuteczny sposób ochrony domu. W tym artykule postaram się przedstawić podstawowe systemy chroniące Nasze domy.

Monitoring wizyjny

W skrócie jest to kilka kamer tworzących sieć monitoringu. Obecnie najbardziej poleca się nowoczesny system monitoringu IP. Wykorzystuje on cyfrowe przekazywanie danych, przez co uzyskujemy możliwość rozbudowania systemu monitoringu w dowolnym momencie. Monitoring IP zapewnia doskonałą jakość poglądu z kamer, a wykorzystanie bezprzewodowych połączeń LAN sprawia, że siecią można zarządzać z dowolnego urządzenia cyfrowego posiadającego dostęp do Internetu (smartfon, komputer, tablet itp.). Monitoring wizyjny umieszcza się przede wszystkim na zewnątrz domu. Dobrym rozwiązaniem jest instalacja czterech kamer zewnętrznych skierowanych w cztery strony świata.

System antywłamaniowy

System wyposażony w czujniki i sygnalizatory zasilane za pomocą centrali. Centrala uchodzi za najważniejsze urządzenie instalacji antywłamaniowej. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie systemu i nadzoruje jego pracę. Zawiadamia Nas o wykryciu nieprawidłowości lub uruchamia alarm.

Jeśli chodzi o czujniki i sygnalizatory to wyróżniamy następujące:

Czujniki:

  1. Kontaktronowe– instalowane przy drzwiach, oknach czy bramach,
  2. Podczerwieni (PIR)-czuła na poruszające się i emitujące ciepło obiekty,
  3. Zbicia szkła– reagująca na dźwięk, informuje o zbiciu szyby i wywołuje alarm,
  4. Czujniki dualne– łączą w sobie dwa rozdaję czujek np. czujka łącząca detekcję kontaktronową i podczerwieni.

Sygnalizatory:

  1. optyczne ( sygnalizacja świetlna),
  2. akustyczne (sygnalizacja dźwiękowa),
  3. optyczno-akustyczne (łączące w sobie sygnalizację dźwiękową z optyczną),

Obecnie zaleca się instalację bezprzewodową komunikującą się drogą radiową. Oferuje ona ciekawe opcje tj. moduł informujący Nas o zagrożeniu za pomocą smsa, linii telefonicznej czy e-maila. Innym ciekawym przykładem opcji dodatkowej jest moduł GSM zapewniający możliwość zdalnego sterowania systemem alarmowym z dowolnego miejsca za pomocą Internetu.

Na koniec warto wspomnieć, że w systemie zabezpieczenia domu przed włamaniami nie chodzi o to, aby montować nie wiadomo ile czujek, sygnalizatorów czy kamer wizyjnych. Wybór instalacji zabezpieczającej Wasz dom, jest ściśle uzależniony od indywidualnych potrzeb. W niektórych przypadkach do skutecznego zabezpieczenia wystarczy jeden z systemów, a w jeszcze innych potrzebne są oba. Każdy dom jest inny, różni się wielkością, rozstawieniem itp. Dlatego przy wyborze systemu zabezpieczenia domu przed włamaniami niezbędna jest pomoc wykwalifikowanych fachowców.

Polecane marki

Avtech
BCS
Beewell
easyCam
getfort
hikvision
kenik
miton
notis
procomm
satel
voltage

Ukryte menu